Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co je to kryptoměna spoofing?

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Kryptoměnová strategie a vzdělání  > Co je to kryptoměna spoofing?

Co je to kryptoměna spoofing?

Jedním z charakteristických znaků většiny digitálních měn je extrémní volatilita. Časté a výrazné cenové výkyvy vzbuzovaly obavy zejména v prvních dnech u některých hlavních kryptoměn, ale tento jev trvá dodnes. Není třeba hledat dále než největší digitální měnu na světě, bitcoin (BTC), abyste viděli důkazy, že tomu tak je na konci roku 2017 vzrostl BTC na rekordní hodnotu téměř 20 000 $ za minci. Jen o několik týdnů později klesla zhruba na třetinu této hodnoty.

K cenovým výkyvům nedochází jen ve větším časovém měřítku, jako je tento, které se táhne po týdnech a měsících. Ve skutečnosti také probíhají od druhé do druhé. Právě tato skutečnost umožnila některým kriminálním operacím těžit z bleskových propadů populárních digitálních měn, kdy nakupovaly nejžhavější žetony za nízké ceny a poté je prodávaly, jakmile byly ceny opraveny. Nyní nový pattern způsobil také obavy komunity kryptoměn. Jmenuje se „spoofing“, jedná se o proces, kterým se zločinci pokoušejí uměle ovlivňovat cenu digitální měny vytvářením falešných objednávek.

Spoofing Primer

Stejně jako u všech obchodovatelných cenných papírů závisí cena digitálního tokenu na mnoha faktorech, mezi nimiž je celkový pocit optimismu nebo pesimismu, který prostupuje širším trhem a jednotlivými investory. I když lze tento pocit hybnosti a potenciálu kryptoměny obtížně kvantifikovat, je to něco, na co jsou důvtipní investoři vysoce naladěni. Kvůli dopadu, který může mít pocit optimismu nebo pesimismu na tendenci investorů nakupovat nebo prodávat tuto digitální měnu, jsou tyto koncepty zásadní pro cenu tohoto tokenu, i když zůstávají poněkud nepolapitelné.

Skutečnost, že tyto nálady jsou nepolapitelné, umožňuje spoofing být možný a efektivní. Obchodníci, kteří chtějí manipulovat s trhem pro danou kryptoměnu, mohou vyvolat iluzi optimismu nebo pesimismu iniciováním podvodných příkazů k nákupu nebo prodeji. Když obchodníci generují tyto příkazy bez úmyslu je naplnit, přimějí ostatní investory k nákupu nebo prodeji a cena kryptoměny znamená možnost odpovídající úpravy. Obchodník zruší pokyny, jakmile se cena kryptoměny posune směrem, kterým si přeje.

Spoofing v praxi

Bloomberg informoval o vyšetřování zahájeném americkým ministerstvem spravedlnosti (DOJ) s cílem zjistit, zda v bitcoinové síti došlo k manipulaci s cenami kryptoměn v důsledku spoofingu. Podle zprávy jsou orgány DOJ znepokojeny tím, že burzy po celém světě zaujaly aktivní přístup k pronásledování obchodníků zapojených do spoofingu. Je možné, že se vyšetřování zaměřuje na bitcoiny nejen proto, že zůstává největší digitální měnou podle tržního stropu, ale také proto, že jeho masivní zvýšení cen koncem loňského roku vyhnalo do vesmíru hordy nových amatérských investorů. Tito investoři, kteří chtějí vydělat to, co považují za snadné peníze z digitální měny, která se zdá být určena pro stratosférické výšky, mohou být nejvíce náchylní k spoofingu.

Když dojde k spoofingu, je to často doprovázeno obchodováním s praním. Clean obchodování je podobné spoofingu v tom, že si klade za cíl manipulovat s cenou digitální měny umělými prostředky, i když způsoby implementace jsou různé. Při obchodování s praním s ním podvodník obchoduje, aby vytvořil iluzi poptávky na trhu, čímž nalákal na vstup do obchodů také nic netušící investory.

Profesor financí z University of Texas John Griffin věří, že prostor kryptoměny je obzvláště citlivý na spoofing. Vysvětluje, že „ve světě kryptoměn existuje jen velmi malé monitorování manipulativního obchodování, spoofingu a umývacího obchodování“ a dodává, že spoofing na trhu a nelegální manipulace cen „by bylo snadné“.

Hlídání před podvodem

Jak se nejlépe může investorka chránit před investováním do digitální měny, když probíhá spoofing? Celkově je pro mnoho investorů ústřední přístup opatrnost. Nejlepší je dávat si pozor na příležitosti, které se zdají být příliš dobré na to, aby to byla pravda, a také stojí za to zajistit, aby jakékoli burzy, s nimiž obchodujete, byly ostražité vůči možnosti podvodu všech typů, včetně spoofingu a obchodování s praním. Některé burzy se zároveň snaží posílit své bezpečnostní a monitorovací systémy ve snaze chránit před podváděním a chránit zákazníky.

Burza Gemini, kterou vytvořili například Cameron a Tyler Winklevoss, nedávno oznámila partnerství se společností Nasdaq za účelem sledování obchodování s digitálními tokeny.

Nakonec i ti nejchladnější investoři mohou být stále náchylní k cenové manipulaci ve světě digitální měny. Z tohoto důvodu je zásadní mít na paměti, že tento prostor zůstává vysoce spekulativní a že digitální měny nejsou základem a koncem jakékoli investiční strategie.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: