Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co je to Crack Spread?

AkciePrůvodce.cz > Komodity  > Investice do ropy  > Co je to Crack Spread?

Co je to Crack Spread?

Crack distribute označuje celkový cenový rozdíl mezi barelem ropy a rafinovanými ropnými produkty. Jedná se o odvětvově specifický typ hrubé marže za zpracování. „Trhlina“, o které se hovoří, je průmyslovým pojmem pro rozdělování ropy na jednotlivé součásti, včetně plynů, jako je propan, topné palivo, benzín, lehkých destilátů jako palivo professional tryskové motory, meziproduktů jako je motorová nafta a těžkých destilátů, jako je tuk. Cena barelu ropy a různé ceny rafinovaných produktů nejsou vždy v dokonalé synchronizaci. V závislosti na ročním období, počasí, globálních dodávkách a mnoha dalších faktorech vede nabídka a poptávka po konkrétních destilátech ke změnám cen, které mohou ovlivnit ziskové marže za barel surové ropy pro rafinérii. Aby rafinerie snížila cenová rizika, používají futures k zajištění šíření trhlin. Obchodníci s futures a opcemi mohou také využít crack crack k zajištění dalších investic nebo spekulovat o možných cenových změnách ropy a rafinovaných ropných produktů.

Rozkládání trhlin

Tradiční hry šíření trhlin používané k zajištění proti těmto rizikům zahrnují rafinerie nakupující futures na ropu a kompenzující pozici prodejem benzínu, topného oleje nebo jiných futures na destiláty, které budou z těchto sudů vyrábět. Rafinerie mohou pomocí tohoto zajištění zajistit zisk. Rafinerie v podstatě chtějí silné pozitivní rozpětí mezi cenou barelu ropy a cenou rafinovaných produktů, což znamená, že barel ropy je výrazně levnější než rafinované produkty. Chcete-li zjistit, zda existuje pozitivní rozpětí trhlin, vezmete cenu barelu ropy – v tomto případě například WTI za 51,02 $ / barel – a porovnáte jej s vybraným rafinovaným produktem – řekněme futures na benzín RBOB na 1,5860 $ za galon. Existuje 42 galonů na barel, takže rafinerie dostane 66,61 $ za každý barel benzínu za rozpětí trhlin ve výši 15,59 $, které lze uzamknout budoucími smlouvami. Toto je nejběžnější hra s rozšířením cracků a nazývá se crack distribute 1: 1.

Samozřejmě je to trochu zjednodušování procesu rafinace, protože jeden barel ropy nedělá přesně jeden barel benzínu a opět jsou různé směsi produktů závislé na rafinérii. Existují tedy další hry na šíření trhlin, kde si koupíte tři futures na naftu a poté užší kombinaci destilátů lépe srovnáváte, například za dva barely za benzínové kontrakty a jeden za topný olej. Tito jsou známí jako crack spready 3: 2: 1 a dokonce 5: 3: 2 crack spready a mohou být také použity jako forma zajištění investic do samotných rafinérií. U většiny obchodníků však crack crack 1: 1 zachycuje základní tržní dynamiku, na které se pokouší obchodovat.

Obchodování s Crack Spread

Obecně platí, že crack crack kupujete nebo prodáváte. Pokud jej kupujete, očekáváte, že se crack rozšíří, což znamená, že rafinérské marže rostou, protože ceny ropy klesají a / nebo poptávka po rafinovaných produktech roste. Prodej spreadu cracků znamená, že očekáváte, že poptávka po rafinovaných produktech klesá nebo se samotná spready zmenšují v důsledku změn cen ropy, takže prodáváte futures na rafinovaný produkt a kupujete surové futures.

Čtení Crack Unfold jako tržního signálu

Dokonce i když nehledáte obchod se samotným rozšířením cracků, může to působit jako užitečný tržní signál o potenciálních cenových pohybech na trhu s ropou i rafinovanými výrobky. Pokud se šíření trhlin výrazně rozšíří, což znamená, že cena rafinovaných produktů převyšuje cenu ropy, mnozí investoři to vidí jako známku toho, že ropa nakonec poroste, aby se rozpětí zpřísnilo až na historické normy. Podobně, pokud je rozpětí příliš těsné, vidí to investoři jako znamení, že rafinerie zpomalí produkci, aby zpřísnila nabídku na úroveň, kdy poptávka obnoví jejich marže. To má samozřejmě tlumicí účinek na cenu ropy. Ať už tedy chcete obchodovat nebo ne, šíření trhlin stojí za to sledovat jako tržní signál.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: