Průvodce » Obchodování » Obchodování s akciemi » Co je obchodování zasvěcených osob a je nelegální?

Co je obchodování zasvěcených osob a je nelegální?

Zasvěcená osoba je osoba, která má buď přístup k hodnotným neveřejným informacím o společnosti nebo vlastnictví akcií ve výši více než 10% vlastního kapitálu firmy. Díky tomu jsou ředitelé společnosti a vedoucí pracovníci na vysoké úrovni zasvěcenci...

Shrnutí

  • Zasvěcená osoba je osoba, která má buď přístup k hodnotným neveřejným informacím o společnosti nebo vlastnictví akcií, což odpovídá více než 10% vlastního kapitálu firmy.
  • Zasvěcenci mají ze zákona povoleno nakupovat a prodávat akcie, ale transakce musí být registrovány u SEC.
  • K legálnímu obchodování zasvěcených osob dochází často, například když generální ředitel odkoupí akcie společnosti nebo když zaměstnanci nakupují akcie ve společnosti, kde pracují.
  • Nelegální použití neveřejných materiálních informací se obvykle používá professional zisk.
  • SEC sleduje nelegální obchodování zasvěcených osob sledováním objemů obchodování, které se zvyšují, když společnost nebo informace o společnosti nezveřejní žádné zprávy.

Právní obchodování zasvěcených osob

Zasvěcenci mají ze zákona povoleno nakupovat a prodávat akcie společnosti a všech dceřiných společností, které je zaměstnávají. Tyto transakce však musí být řádně zaregistrovány u Komise pro cenné papíry (SEC) a jsou prováděny pomocí předběžných podání. Podrobnosti o tomto typu obchodování zasvěcených osob najdete v databázi EDGAR SEC.

K legálnímu obchodování zasvěcených osob dochází často, například když generální ředitel odkoupí akcie jejich společnosti, nebo když ostatní zaměstnanci nakoupí akcie ve společnosti, ve které pracují. Generální ředitel, který nakupuje akcie, může často ovlivnit cenový pohyb akcií, které vlastní. Dobrým příkladem je vždy, když Warren Buffett nakupuje nebo prodává akcie společností pod záštitou Berkshire Hathaway.

Běžná mylná představa je, že veškeré obchodování zasvěcených osob je nezákonné, ale ve skutečnosti existují dvě metody, kterými může obchodování zasvěcených osob probíhat – jedna je legální a druhá nikoli.

Nezákonné obchodování zasvěcených osob

Nejznámější formou obchodování zasvěcených osob je nezákonné použití neveřejných materiálních informací za účelem zisku. Je důležité si uvědomit, že to může udělat kdokoli, včetně vedoucích pracovníků společnosti, jejich přátel a příbuzných, nebo jen obyčejný člověk na ulici, pokud tyto informace nejsou veřejně známy.

Předpokládejme například, že generální ředitel veřejně obchodované firmy neúmyslně zveřejní čtvrtletní výdělky své společnosti a zároveň se ostříhá. Pokud kadeřník vezme tyto informace a obchoduje s nimi, považuje se to za nezákonné zasvěcené obchodování a SEC může přijmout opatření.

SEC je schopna sledovat nelegální obchodování zasvěcených osob sledováním objemů obchodování konkrétních akcií. Objemy se běžně zvyšují po vydání podstatných zpráv professional veřejnost, ale pokud nejsou poskytnuty žádné takové informace a objemy dramaticky vzrostou, může to fungovat jako varovný signál. SEC poté vyšetřuje, aby přesně určil, kdo je za neobvyklé obchodování odpovědný a zda bylo nebo nebylo nezákonné.

Nejlepší 3 nejskandálnější debakly professional obchodování zasvěcených osob

Zasvěcené obchodování vs. zasvěcené informace

Zasvěcené informace jsou znalosti materiálu souvisejícího s veřejně obchodovanou společností, které poskytují nespravedlivou výhodu obchodníkovi nebo investorovi. Řekněme například, že viceprezident technického oddělení technologické společnosti zaslechl setkání mezi generálním ředitelem a finančním ředitelem.

Dva týdny předtím, než společnost zveřejní své zisky, finanční ředitel sdělil generálnímu řediteli, že společnost nesplnila očekávání prodeje a za poslední čtvrtletí ztratila peníze. Viceprezidentka technického oddělení ví, že její kamarádka vlastní akcie společnosti, a varuje svou kamarádku, aby své akcie okamžitě prodala a hledala krátkou pozici. Toto je příklad zasvěcených informací, protože výdělky nebyly zveřejněny.

Předpokládejme, že přítelkyně viceprezidenta poté prodá své akcie a zkrátí 1 000 akcií akcie, než budou uvolněny výdělky. Nyní jde o nezákonné obchodování zasvěcených osob. Pokud však obchoduje s cennými papíry po uvolnění výdělků, není to považováno za nezákonné, protože nemá přímou výhodu oproti jiným obchodníkům nebo investorům.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování