Průvodce » Obchodování » Fixní výnosy » Co je negativní výnos dluhopisu?

Co je negativní výnos dluhopisu?

Co je negativní výnos dluhopisu?

Negativní výnos dluhopisu je, když trader obdrží při splatnosti dluhopisu méně peněz, než je původní kupní cena dluhopisu. Negativní výnos dluhopisu je neobvyklá situace, ve které se emitenti dluhů nacházejí zaplaceno půjčit si. Jinými slovy, vkladatelé nebo kupující dluhopisů ve skutečnosti platí emitentovi dluhopisů čistou částku při splatnosti místo výdělku z úrokového výnosu.

Shrnutí

 • Negativní výnos dluhopisu je, když investor obdrží při splatnosti dluhopisu méně peněz, než je původní kupní cena dluhopisu.
 • I když zohledníme kuponovou sazbu nebo úrokovou sazbu placenou dluhopisem, dluhopis s negativním výnosem znamená, že trader při splatnosti ztratil peníze.
 • Dluhopisy s negativním výnosem jsou nakupovány jako bezpečná aktiva v dobách nepokojů a správci penzijních a zajišťovacích fondů professional alokaci aktiv.

Porozumění negativním výnosům dluhopisů

Dluhopisy jsou dluhové nástroje, které obvykle vydávají společnosti a vlády za účelem získávání peněz. Investoři nakupují dluhopisy v jejich nominální hodnotě, což je investovaná částka jistiny. Na oplátku jsou investoři za držení dluhopisu obvykle vyplaceni úroková sazba – tzv. Kupónová sazba. Každý dluhopis má datum splatnosti, což je okamžik, kdy investor dostane zpět splacenou částku jistiny, která byla původně investována, nebo nominální hodnotu dluhopisu.

Hodnota dluhopisu

Dluhopisy, které investoři dříve vydali a prodali před splatností na sekundárním trhu zvaném trh dluhopisů. Ceny dluhopisů rostou a klesají v závislosti na různých ekonomických a měnových podmínkách v ekonomice. Počáteční cena dluhopisu je obvykle jeho nominální hodnota, která může být 100 $ nebo 1 000 $ za dluhopis. Trh s dluhopisy by však mohl dluhopis ocenit odlišně v závislosti na řadě faktorů, které by mohly zahrnovat ekonomické podmínky, nabídku a poptávku po dluhopisech, dobu do vypršení platnosti a úvěrovou kvalitu emitujícího subjektu. Výsledkem je, že trader nemusí obdržet nominální hodnotu dluhopisu, když jej prodá.

Investor si obvykle může koupit dluhopis například za 95 USD a při splatnosti obdrží nominální hodnotu 100 USD. Jinými slovy, investor by koupil dluhopis se slevou (95 $) na nominální hodnotu (100 $). Dluhopisy s negativním výnosem by vedly k tomu, že investor dostane při splatnosti méně zpět, což znamená, že investor může za dluhopis zaplatit 102 $ a při splatnosti získat zpět 100 $. Kuponová úroková sazba nebo úroková sazba placená dluhopisem však také hraje roli v tom, zda je dluhopis záporný.

Výnos dluhopisu

Dluhopisy obchodující na otevřeném trhu mohou účinně nést záporný výnos dluhopisu, pokud se cena dluhopisu obchoduje s dostatečnou prémií. Pamatujte, že cena dluhopisu se pohybuje opačně s jeho výnosem nebo úrokovou sazbou čím vyšší je cena dluhopisu, tím nižší je výnos.

Důvod inverzního vztahu mezi cenou a výnosem je částečně způsoben investicemi s pevnou úrokovou sazbou. Investoři mohou prodat své dluhopisy, pokud se očekává, že úrokové sazby v nadcházejících měsících porostou, a později se rozhodnou pro dluhopisy s vyšší sazbou. Naopak, investoři do dluhopisů by mohli kupovat dluhopisy a zvyšovat tak ceny, pokud se domnívají, že úrokové sazby v budoucnu poklesnou, protože stávající dluhopisy s pevnou sazbou budou mít vyšší sazbu nebo výnos. Jinými slovy, když ceny dluhopisů rostou, investoři očekávají nižší sazby na trhu, což zvyšuje poptávku po dříve vydaných dluhopisech s pevnou sazbou kvůli jejich vyšším výnosům. V určitém okamžiku se cena dluhopisu může dostatečně zvýšit, aby naznačovala negativní výnos professional kupujícího.

Proč investoři kupují dluhopisy s negativním výnosem

Mezi investory, kteří mají zájem o nákup dluhopisů se záporným výnosem, patří centrální banky, pojišťovny a penzijní fondy i drobní investoři. Existují však různé odlišné důvody pro nákup dluhopisů s negativním výnosem.

Přidělení majetku

Mnoho zajišťovacích fondů a investičních společností, které spravují vzájemné fondy, musí splňovat určité požadavky, včetně alokace aktiv. Alokace aktiv znamená, že investice ve fondu musí mít část přidělenou dluhopisům, aby pomohly vytvořit rozmanité portfolio. Přiřazení části portfolia dluhopisům je navrženo tak, aby se snížilo nebo zajistilo riziko ztráty z jiných investic, jako jsou akcie. Výsledkem je, že tyto fondy musí vlastnit dluhopisy, i když je finanční návratnost záporná.

Zastavená aktiva

Dluhopisy se často používají jako zástava professional financování a v důsledku toho je třeba je držet bez ohledu na jejich cenu nebo výnos.

Zisk měny

Někteří investoři se domnívají, že stále mohou vydělávat peníze, i když mají negativní výnosy. Zahraniční investoři by například mohli věřit, že směnný kurz měny vzroste, což by kompenzovalo negativní výnos dluhopisů. Jinými slovy, zahraniční investor by při nákupu vládního dluhopisu převedl své investice na měnu země a při prodeji dluhopisu by měnu převedl zpět na místní měnu investora. Trader by měl zisk nebo ztrátu pouze z fluktuace směnného kurzu, bez ohledu na výnos a cenu dluhopisové investice.

Riziko deflace

Na domácím trhu by investoři mohli očekávat období deflace nebo nižší ceny v ekonomice, což by jim umožnilo vydělat peníze pomocí svých úspor na nákup více zboží a služeb.

Aktiva bezpečného útočiště

Investoři by se také mohli zajímat o záporné výnosy dluhopisů, pokud je ztráta menší než u jiné investice. V době ekonomické nejistoty mnoho investorů spěchá nakupovat dluhopisy, protože jsou považovány za bezpečné útočiště. Tyto nákupy se na trhu dluhopisů nazývají obchodem úniků do bezpečí. Během této doby by investoři mohli přijmout dluhopis s negativním výnosem, protože negativní výnos může být mnohem menší ztrátou než potenciální dvouciferná procentní ztráta na akciových trzích. Například japonské vládní dluhopisy (JGB) jsou oblíbenými bezpečnými aktivy professional mezinárodní investory a občas vyplatily záporný výnos.

Příklad negativního výnosu dluhopisu

Níže je uveden příklad dvou dluhopisů, z nichž jeden vydělává příjmy, zatímco druhý je v době splatnosti dluhopisu záporný.

Bond ABC

Bond ABC má následující finanční atributy:

 • Splatnost čtyři roky
 • Nominální hodnota 100 $
 • Úroková sazba kupónu 5%
 • Cena dluhopisu za 105 $

Bond ABC byl zakoupen za prémii, což znamená, že cena 105 USD byla vyšší než jeho nominální hodnota 100 USD, která měla být vyplacena při splatnosti. Na počátku může být dluhopis považován za investora s negativním výnosem nebo za ztrátu. Musíme však zahrnout kuponovou sazbu dluhopisu 5% ročně nebo 5 $ professional investora. Ačkoli tedy investor původně za dluhopis zaplatil dalších 5 $, 20 $ v kupónových platbách (5 $ ročně po dobu čtyř permit) vytváří čistý zisk 15 $ nebo pozitivní výnos.

Bond XYZ

Bond XYZ má následující finanční atributy:

 • Splatnost čtyři roky
 • Nominální hodnota 100 $
 • Úroková sazba kupónu %
 • Cena dluhopisu za 106 $

Bond XYZ byl také zakoupen za prémii, což znamená, že cena 106 USD byla vyšší než jeho nominální hodnota 100 USD, která měla být vyplacena při splatnosti. S kuponovou sazbou dluhopisu ve výši % ročně je dluhopis negativně výnosný. Jinými slovy, pokud investoři drží dluhopis až do splatnosti, ztratí 6 $ (106-100 $). Ztráta 6 USD se promítá do 6% ztráty v procentech a po rozložení na čtyři roky se rovná negativnímu výnosu -1,5% (-6% / 4 roky) ročně.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 • Obsah článku

 • Přihlásit se k odběru novinek o investování