Průvodce » Obchodování » Jak začít obchodovat » Obchodování s akciemi a obchodování CFD porovnání

Obchodování s akciemi a obchodování CFD porovnání

Porovnání nakupování a prodej akcií vs. CFD contract for difference

Co je CFD neboli “contract for difference”? Zjistěte více o rozdílech mezi obchodování kontraktů pro vyrovnání rozdílů (CFD) a obchodováním s akciemi a objevte výhody každého z nich pomocí našeho praktického průvodce obchodováním s CFD vs. obchodováním s akciemi. Tato stránka obsahuje příklady obchodů a podrobné porovnání dvou typů obchodování, které vám pomohou při rozhodování, které je pro vás to pravé. Pro připomenutí – zkratka CFD znamená ‘contract for difference‘, neboli kontrakt pro vyrovnání rozdílů. CFD kontrakty Vám umožňují spekulovat na cenu podkladových instrumentů na finančních trzích. Při obchodování CFD fyzicky nevlastníte podkladový instrument. Pouze spekulujete na růst nebo pokles ceny podkladového instrumentu.

Jaký je rozdíl mezi obchodováním CFD a obchodováním s akciemi?

Co je CFD a jak se liší obchodování s CFD od obchodování s akciemi již tedy víme. Hlavní rozdíl mezi obchodními smlouvami o rozdílu a obchodování s akciemi spočívá v tom, že když obchodujete s CFD, spekulujete o tržní ceně, aniž byste převzali vlastnictví podkladového aktiva, zatímco když obchodujete s akciemi, musíte převzít vlastnictví podkladových akcií. Jedním z důsledků toho je, že při obchodování s CFD můžete využít pákového efektu, což znamená, že k získání plné expozice potřebujete pouze zlomek celé hodnoty obchodu – „marži“. Tím se zlepší jakékoli zisky, ale také to znamená, že ztráty mohou přesáhnout vklady. Když naopak obchodujete s akciemi, budete muset předem zaplatit celou cenu své pozice, abyste nemohli ztratit víc, než investujete.

Je obchodování CFD levnější než obchodování s akciemi?

Obchodování s CFD vyžaduje méně kapitálu předem než obchodování s akciemi, protože se jedná o pákový produkt. Když si koupíte fyzickou akcii, platíte předem celou cenu aktiva. Na druhé straně, když obchodujete s CFD, budete muset vložit pouze procento – známé jako margin – což znamená, že získáte přístup na pozici stejné velikosti za méně peněz. Je však důležité si uvědomit, že vaše celková expozice bude stejná u obou, takže zatímco pákový efekt může zvětšit zisky, může také zvětšit ztráty.

Poplatky za obchodování s akciemi a obchodování s CFD se také liší. Můžete obchodovat za skutečnou tržní cenu. To znamená, že nedochází k rozpětí – místo toho budete platit pouze provizi a náklady na jakékoli úpravy financování nebo poplatky za noc. Když kupujete akcie, budete muset zaplatit provizi a možná budete muset zaplatit poplatek za úschovu (v závislosti na vaší obchodní činnosti), spolu s případnými příslušnými poplatky a daněmi účtovanými v zemi, kde je akcie uvedena.

Mohu použít CFD k pojištění neboli "hedge" svých pozic v akciích?

Ano, pomocí CFD můžete zajistit neboli “zahedgovat” své otevřené pozice. CFD vám dává příležitost otevřít “short” pozice (spekulace na pokles ceny podkladového aktiva) na trzích, takže mohou být skvělým způsobem, jak zajistit krátkodobou volatilitu tím, že zaujmou pozici v opačném směru než vaše otevření pozice v určité akcii.

Pokud trh poklesne, ztráta na vaší akciové pozici bude kompenzována zisky z vaší “short” pozice obchodování s akciemi CFD. Pokud by se však cena akcií místo toho zvýšila, pak byste mohli uzavřít svou pozici CFD a jakékoli ztráty by byly vyrovnány zisky pro váš podíl.

Existuje při uzavření pozice CFD lhůta pro vypořádání?

Ne, CFD nemají lhůtu pro vypořádání. Když obchodujete s CFD, váš zisk nebo ztráta se vypočítá okamžitě, když uzavřete svou pozici, což výrazně usnadňuje rychlé uzavírání obchodů.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 1 Průměrné hodnocení: 5]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování