[vc_empty_space height="10px"]

Kalendář

[vc_empty_space height="10px"] Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším. [vc_empty_space height="10px"]

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Co by měli investoři vědět o úrokových sazbách

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Fixní výnosy  > Co by měli investoři vědět o úrokových sazbách

Co by měli investoři vědět o úrokových sazbách

Pokud někdy hledáte téma, které by vám pomohlo rychle uzavřít konverzaci, abyste mohli zůstat sami při přemýšlení o svých investicích, začněte mluvit o úrokových sazbách. Oči vašeho posluchače zaručeně sklouznou a vy budete za chvilku sami.

Ale professional ty, kteří vlastní investice, téma není tak suché, jak si myslíte. Ve skutečnosti by se měli investoři snažit porozumět. Podle finanční teorie jsou úrokové sazby zásadní pro ocenění společnosti, a proto hrají důležitou roli při stanovení ceny akcií.

Zde se podíváme na vztah mezi úrokovými sazbami a cenou akcií.

Úrokové sazby a riziková prémie

Představte si úrokovou sazbu jako cenu peněz, která je stejně jako náklady na výrobu, práci a další náklady faktorem ziskovosti společnosti.

Základní investiční cenou professional investora je sazba pokladniční poukázky, jejíž návratnost je zaručena „plnou vírou a důvěrou“ vlády Usa. Podle finanční teorie začíná nabídka hodnoty akcií: akcie jsou riziková aktiva, dokonce riskantnější než dluhopisy, protože držitelům dluhopisů se v případě bankrotu vyplatí kapitál před akcionáři. Proto investoři požadují vyšší výnos, aby na sebe vzali další riziko investováním do akcií místo do pokladničních poukázek, u nichž je zaručeno, že zaplatí určitý výnos.

Výnos navíc, který mohou investoři teoreticky od akcií očekávat, se označuje jako „riziková prémie“. Historicky se riziková prémie pohybuje kolem pěti procent. To znamená, že pokud je bezriziková sazba (sazba Treasury Take note) čtyři procenta, pak by investoři požadovali od akcie výnos devět procent. Celková návratnost akcie je tedy součtem dvou částí: bezrizikové sazby a rizikové prémie.

Pokud chcete vyšší výnosy, musíte investovat do rizikovějších akcií, protože nabízejí vyšší rizikovou prémii než, řekněme, silnější společnosti s modrým čipem. Racionální investoři teoreticky vyberou investici s dostatečně vysokou návratností, aby kompenzovali ztracenou příležitost získat úrok ze zaručené pokladniční poukázky a převzít další riziko. (Další informace viz Akciové riziko: vyšší riziko professional vyšší výnosy.)

Požadovaná míra návratnosti

Pokud požadovaný výnos stoupne, cena akcií poklesne a naopak. To dává smysl: pokud se nic jiného nezmění, cena musí být nižší, aby trader dosáhl požadovaného výnosu. Mezi požadovaným výnosem a cenou akcií, kterou investoři přiřazují akciím, existuje inverzní vztah.

Požadovaný výnos se může zvýšit, pokud se zvýší riziková prémie nebo bezriziková sazba. Například by se riziková prémie mohla společnosti zvýšit, pokud rezignuje jeden z jejích vrcholných manažerů nebo pokud se společnost najednou rozhodne snížit výplatu dividend. A bezriziková sazba se zvýší, pokud úrokové sazby vzrostou.

Změny úrokových sazeb tedy mají dopad na teoretickou hodnotu společností a jejich akcií – reálnou hodnotou akcie jsou v zásadě její předpokládané budoucí peněžní toky diskontované do současnosti za použití investorem požadované míry návratnosti. Pokud úrokové sazby klesnou a vše ostatní bude konstantní, měla by hodnota akcií vzrůst. Proto trh obecně povzbuzuje, když Federální rezervní systém United states of america oznámí snížení sazeb. Naopak, pokud Fed zvýší sazby (udržuje vše ostatní konstantní), pak hodnoty akcií pravděpodobně poklesnou.

Jak úrokové sazby ovlivňují společnosti

Úrokové sazby ovlivňují také fungování společnosti. Jakékoli zvýšení úrokových sazeb, které platí, zvýší jeho kapitálové náklady. Společnost proto musí usilovněji pracovat, aby dosáhla vyšších výnosů v prostředí s vysokým zájmem. Jinak nafouklé úrokové náklady sníží jeho zisky. Nižší zisky, nižší příliv hotovosti a vyšší požadovaná míra návratnosti pro investory se promítají do snížené reálné hodnoty akcií společnosti.

Navíc, pokud úrokové náklady vystoupí na takovou úroveň, že společnost bude mít problémy se splácením svého dluhu, může být ohroženo její přežití. V takovém případě budou investoři požadovat ještě vyšší rizikovou prémii. Výsledkem je, že reálná hodnota ještě poklesne.

A konečně, vysoké úrokové sazby obvykle jdou ruku v ruce s stagnující ekonomikou. Brání lidem v nákupu věcí a společnostem v investování do příležitostí k růstu. V důsledku toho klesají tržby a zisky, stejně jako ceny akcií.

Sečteno a podtrženo

Ve finanční teorii začíná ocenění jednoduchou otázkou: pokud vložíte peníze do této společnosti, jaké jsou šance, že získáte lepší návratnost, než když investujete do něčeho jiného? Úrokové sazby hrají důležitou roli při určování toho, co by to mohlo být. (Další informace najdete na Jak úrokové sazby ovlivňují trh cenných papírů.)

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: