Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Chytrý telefon

Co je to smartphone?

Smartphone je kapesní elektronické zařízení, které poskytuje připojení k celulární síti. Smartphony umožňují lidem telefonovat, posílat textové zprávy a přistupovat k internetu.

Porozumění chytrému telefonu

Zatímco se funkce mobilních telefonů v letech po roce 2000 zlepšila, až v roce 2007, kdy společnost Apple Inc. (AAPL) vydala Apple iphone, se drasticky změnily způsoby interakce lidí s jejich telefony.

Předtím se provozovatelé sítí spoléhali na strukturu poplatků, na kterou se spoléhali po celá desetiletí: volání na jinou linku stálo určitou paušální sazbu a odesílání textové zprávy stálo další paušální sazbu. Zavedení iPhonu to posunulo zavedením možnosti přístupu k internetu velkému počtu spotřebitelů.

Vzhledem k tomu, že přístup k internetu z mobilního telefonu byl relativně novou službou, nebyli si síťoví operátoři zpočátku jisti, kolik času lidé na internetu stráví, natož kolik by bylo zapotřebí šířky pásma.

Zavedení smartphonů dramaticky změnilo telekomunikační průmysl. Zatímco mobilní telefony byly považovány za umíráček pozemních telefonů, smartphony byly považovány za umíráky prototypů mobilních telefonů.

Jakmile spotřebitelé pochopili, že mohou komunikovat s aplikacemi založenými na smartphonech, jako jsou aplikace professional zasílání zpráv a hry, poptávka po mobilních telefonech, které tuto funkci nenabízejí, by klesla. Poptávka po mobilních telefonech, které postrádají funkčnost chytrých telefonů, ve vyspělých zemích klesla.

Cena mobilních telefonů se časem zvýšila. Změna ceny souvisí s vylepšenou technologií – smartphony mají více úložného prostoru a paměti, než kolik měly počítače v minulosti – a také s poptávkou po konkrétních značkách smartphonů.

Například Apple ovládá prémie u svých zařízení Iphone, přičemž velká část této prémie je výsledkem toho, že Apple je známá a důvěryhodná značka. Trh považoval uvedení iPhonu za zachránce společnosti Apple jako společnosti, protože její prodeje a příjmy v letech, které vedly k uvedení zařízení na trh, zaostávaly.

Jiné společnosti používají k šíření své technologie bílé štítky.

Dopad na sociální média

Popularita smartphonů také vytvořila obchodní příležitosti mimo vývoj operačních systémů a konstrukci hardwaru zařízení. Vytváření softwarových aplikací professional smartphony, neboli „aplikací“, se stalo odvětvím za několik miliard dolarů.

Aplikace se do smartphonu stahují prostřednictvím „obchodu“, který řídí společnost, která vytvořila operační systém, který smartphone používá. V mnoha případech je stahování aplikací zdarma, ale v některých případech je za poplatek. Vývojáři aplikací mohou po otevření zahrnout reklamy do obsahu aplikace nebo mohou prostřednictvím aplikace prodávat produkty.

Jedním z hlavních příjemců nárůstu adopce chytrých telefonů byly sociální sítě, jako je Facebook (FB). Možnost přihlásit se k účtu sociální sítě ze smartphonu zvýšila počet hodin, které lidé tráví v síti, což dramaticky zvýšilo tržby ze sítě. Chování uživatelů smartphonů bylo v některých případech hnacím faktorem změn v sociálních sítích, kterým kdysi dominovaly lidé, kteří professional přístup používali své osobní počítače.

Rostoucí výskyt smartphonů negativně ovlivnil některá průmyslová odvětví, zejména společnosti, které vyráběly digitální fotoaparáty. Většina smartphonů má funkce fotografování, které konkurují standardním digitálním fotoaparátům, ale na rozdíl od digitálních fotoaparátů také umožňují snadnou interakci s jinými aplikacemi pro smartphony a web. Některé aplikace pro smartphony konkurují technologiím, které byly kdysi omezeny na osobní počítače, jako jsou kalkulačky, webové prohlížeče, budíky, dokumenty a poznámkové bloky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web