Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

China Yuan Renminbi – definice CNY

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Forex a obchodování s měnami  > China Yuan Renminbi – definice CNY

China Yuan Renminbi – definice CNY

Co je CNY?

CNY, jinak známý jako čínský jüan žen-min-pi, je obecný termín pro měnu Čínské lidové republiky (ČLR).

Yuan vs. Renminbi

Renminbi a jüan však ve skutečnosti nejsou jeden termín dohromady, ale dva samostatné termíny. Renminbi je oficiální název měny zavedené Čínskou komunistickou lidovou republikou v době jejího založení v roce 1949. Znamená to „lidovou měnu“. Yuan je název a jednotka měny renminbi. Věci tedy stojí juan: 1, 10, 100 juanů, ne renminbi.

Je to jako „libra šterlinků“ a „libra“. Libra šterlinků je název britské měny, libry jsou denominací libry šterlinků. Věci stojí libry, nestojí libry šterlinků ani šterlinků.

Specifika čínského jüanu žen-min-pi

Renminbi (nebo juan) se skládá z 10 jiao a 100 fen, a je často buď zkráceně RMB, nebo je reprezentován symbolem ¥.

Renminbi je vydáván Čínskou lidovou bankou, kterou kontroluje ČLR. Jüan se vydává v bankovkách (bankovkách) v násobcích jedné, pěti, 10, 20, 50 a 100.

Od 50. permit bylo vydáno několik sérií renminbi, z nichž každá má své vlastní bankovky a mince směny mezi různými sériemi byly povoleny za stanovené směnné kurzy.

Pátá řada renminbi je dnes zákonným platidlem, přičemž předchozí série byla vyřazena. Není to volně plovoucí měnový systém je řízen (ČĽR) prostřednictvím plovoucího směnného kurzu, který umožňuje pohybovat se v úzkém rozpětí kolem pevné základní sazby stanovené s odkazem na koš světových měn. Do roku 2005 byla vázána přímo na americký dolar.

V říjnu 2016 se RMB stala první měnou rozvíjejícího se trhu zahrnutou do koše zvláštních práv čerpání MMF – rezervní měnou používanou MMF.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: