Burza na burze v roce 1987?

Pondělí 19. října 1987 je známé jako Černé pondělí. V ten den obchodníci s cennými papíry v New Yorku, Londýně, Hongkongu, Berlíně, Tokiu a téměř jakémkoli jiném městě s výměnou hleděli na postavy běhající přes jejich displeje s rostoucím strachem. Finanční vzpěra se podlomila a napětí způsobilo, že světové trhy padaly.

Shrnutí

  • Krach akciového trhu „Černé pondělí“ 19. října 1987 způsobil, že americké trhy poklesly o více než 20% za jediný den.
  • Předpokládá se, že příčinu krachu urychlily obchodní modely založené na počítačových programech, které následovaly po portfoliové pojistné strategii i panice investorů.
  • Předchůdci krachu spočívali také v řadě měnových dohod a dohod o zahraničním obchodu, které oslabily americký dolar za účelem úpravy obchodních deficitů a poté se pokusily stabilizovat dolar na jeho nové nižší hodnotě.

Programové obchodování a pojištění portfolia

V 10 den se ve Spojených státech hromadily prodejní objednávky na prodejní objednávky, protože index S&P 500 a index Dow Jones Industrial shodily hodnotu přesahující 20%. Mluvilo se o vstupu United states do medvědího cyklu – býci běhali od roku 1982 -, ale trhy jen velmi málo varovaly tehdy nového předsedu Federálního rezervního systému Alana Greenspana. Greenspan spěchal snížit úrokové sazby a vyzval banky, aby zaplavily systém likviditou. Očekával pokles hodnoty dolaru kvůli mezinárodnímu rozdílu s ostatními národy G7 nad hodnotou dolaru, ale zdánlivě celosvětové finanční zhroucení bylo v pondělí nepříjemným překvapením.

Burzy byly také zaneprázdněné snahou uzamknout obchodní příkazy programu. Myšlenka využití počítačových systémů k zapojení do rozsáhlých obchodních strategií byla pro Wall Avenue stále relativně nová a důsledky systému schopného zadávat tisíce objednávek během havárie nebyly nikdy testovány. Jednou z automatizovaných obchodních strategií, která se zdála být ve středu exacerbace krachu Černého pondělí, bylo pojištění portfolia. Tato strategie je určena k zajištění portfolia akcií proti tržnímu riziku prostřednictvím krátkodobých futures na akciové indexy. Tato technika, kterou vyvinuli Mark Rubinstein a Hayne Leland v roce 1976, měla omezit ztráty, které by portfolio mohlo zažít, když akcie poklesly v ceně, aniž by manažer tohoto portfolia musel tyto akcie prodat.

Tyto počítačové programy automaticky začaly likvidovat akcie, když byly zasaženy určité cíle ztráty, což tlačilo ceny dolů. Ke zděšení burz vedlo programové obchodování k dominovému efektu, protože klesající trhy vyvolaly více příkazů cease-decline. Zběsilý prodej aktivoval ještě další kolo quit-reduction příkazů, které trhy vtáhly do sestupné spirály. Jelikož stejné programy také automaticky vypnuly všechny nákupy, nabídky zmizely na celém akciovém trhu v podstatě ve stejnou dobu.

Zatímco programové obchodování vysvětluje některé charakteristické strmosti pádu (a nadměrného růstu cen během předchozího boomu), drtivá většina obchodů v době pádu byla stále prováděna pomalým procesem, který často vyžadoval více telefonních hovorů a interakce mezi lidmi.

Zlověstné známky před havárií

Objevily se varovné příznaky excesů, které byly podobné excesům v předchozích inflexních bodech. Ekonomický růst se zpomalil, zatímco inflace se zvedla. Silný dolar vyvíjel tlak na americký vývoz. Akciový trh a ekonomika se na býčím trhu poprvé lišily a ve výsledku se ocenění vyšplhala na nadměrné úrovně, přičemž celkový poměr ceny a výnosů na trhu se vyšplhal nad 20. Budoucí odhady výnosů byly fashionable nižší, ale akcie nebyly ovlivněny.

V souladu s dohodou Plaza Accord z roku 1985 se Federální rezervní systém dohodl s centrálními bankami zemí G-5 – Francie, Německa, Spojeného království a Japonska – na znehodnocení amerického dolaru na mezinárodních měnových trzích za účelem kontroly narůstajících obchodních deficitů Usa. . Počátkem roku 1987 bylo tohoto cíle dosaženo: rozdíl mezi americkým vývozem a dovozem se vyrovnal, což pomohlo americkým vývozcům a přispělo k rozmachu amerického akciového trhu v polovině 80. permit.

V pěti letech před říjnem 1987 se hodnota DJIA více než ztrojnásobila, což způsobilo nadměrné úrovně ocenění a nadhodnocený akciový trh. V únoru 1987 byla Plaza Accord nahrazena dohodou Louvre. V rámci dohody Louvre se země G-5 dohodly na stabilizaci směnných kurzů kolem této nové obchodní bilance. V United states of america Federální rezervní systém zpřísnil měnovou politiku v rámci nové dohody Louvre, aby zastavil tlak na pokles dolaru ve druhém a třetím čtvrtletí roku 1987, který vedl k propadu. V důsledku této kontrakční měnové politiky se růst nabídky peněz v Usa od ledna do září propadl o více než polovinu, úrokové sazby vzrostly a ceny akcií začaly klesat do konce třetího čtvrtletí roku 1987.

Účastníci trhu si byli těchto problémů vědomi, ale další inovace vedla mnohé k tomu, že odmítli varovné signály. Portfoliové pojištění poskytlo institucím a makléřům falešný pocit důvěry. Obecná víra na Wall Street byla, že zabrání významné ztrátě kapitálu, pokud by se trh zhroutil. To skončilo podněcováním k nadměrnému riskování, což se projevilo až poté, co akcie začaly slábnout ve dnech před osudným pondělkem. Dokonce i manažeři portfolia, kteří byli skeptičtí k postupu na trhu, se neodvážili nechat stranou pokračující rally.

Obchodníci s programy převzali velkou část viny za havárii, která se následujícího dne zastavila, díky výměnným výlukám a některým úhledným, možná temným pohybům Fedu. Stejně záhadně se trh vyšplhal zpět k výšinám, ze kterých se právě vrhl. Mnoho investorů, kteří se utěšili nad převahou trhu a posunuli se k mechanickému obchodování, byl havárií otřesen.

Závěr

Ačkoli programové obchodování významně přispělo k závažnosti havárie (ironicky, ve svém úmyslu chránit každé portfolio před rizikem se stalo největším jediným zdrojem tržního rizika), přesný katalyzátor je stále neznámý a možná navždy nepoznatelný. Při složitých interakcích mezi mezinárodními měnami a trhy pravděpodobně vznikne škytavka. Po havárii burzy implementovaly pravidla jističe a další opatření ke zpomalení dopadu nesrovnalostí v naději, že trhy budou mít v budoucnu více času na nápravu podobných problémů.

I když nyní známe příčiny Černého pondělí, něco podobného se může stále opakovat. Od roku 1987 byla na trh zabudována řada ochranných mechanismů zabraňujících panickému prodeji, například obchodování s obrubníky a jističi. Algoritmy vysokofrekvenčního obchodování (HFT) poháněné superpočítači však přesouvají obrovský objem za pouhých milisekund, což zvyšuje volatilitu.

Flash Crash v roce 2010 byl výsledkem neúspěchu HFT, který během několika minut způsobil pokles akciového trhu o 10%. To vedlo k zavedení přísnějších cenových pásem, ale akciový trh zažil od roku 2010 několik volatilních momentů. Vzestup technologií a on the web obchodování přinesly na trh větší riziko. Trhy se znovu zhroutily během vypuknutí globálního koronaviru v roce 2020, což v několika březnových dnech vedlo k poklesu trhů o více než 10%.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.