Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Bump-Up certifikát o vkladu (Bump-Up CD)

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Fixní výnosy  > Bump-Up certifikát o vkladu (Bump-Up CD)

Bump-Up certifikát o vkladu (Bump-Up CD)

Co je hromadný vkladový certifikát?

Bump-up depozitní certifikát je spořicí certifikát, který opravňuje nositele využít výhod rostoucích úrokových sazeb s jednorázovou možností „navýšit“ zaplacenou úrokovou sazbu. Bump-up depozitní certifikát (bump-up CD) poskytuje nižší sazbu než obdobný depozitní certifikát (CD) bez možnosti bump-up.

Bump-up CDs se také nazývají move-up CD.

Porozumění Bump-Up CD

Depozitní certifikát, neboli CD, je termínovaný vklad vydávaný bankami investorům, kteří si CD kupují za účelem získání úroku z jejich investice na pevně stanovenou dobu. Spořicí produkt platí úroky, dokud nedojde k jeho splatnosti, kdy může trader nebo vkladatel získat přístup ke svým finančním prostředkům. Přestože je stále možné vybrat peníze z CD před datem splatnosti, bude za tuto akci často pokuta za předčasný výběr. Úroková sazba obvykle zůstává po celou dobu životnosti CD stejná, ale existují některé možnosti, které umožňují změnu úrokové sazby. Příkladem CD, které umožňuje změnu úrokové sazby, je hromadný vkladový certifikát.

Bump-up CD obvykle umožňuje jednorázové zvýšení úrokové sazby připevněné k cennému papíru. CD s delšími podmínkami však mohou mít možnost měnit sazby několikrát po dobu platnosti certifikátu. Finanční instituce mohou mít také limit na to, jak vysoký výnos lze kdykoli zvýšit (nebo zvýšit). Při nákupu jednorázového CD by se investoři měli ujistit, kolikrát mají povoleno navýšit úrokovou sazbu a zda musí s každým jednorázovým prodloužením prodloužit dobu trvání CD.

Bump-up CD umožňuje investorům využít zvyšování sazeb, aniž by se museli obávat potenciálních úprav variabilní sazby směrem dolů. Kupující jednorázového CD očekává, že úrokové sazby vzrostou. Pokud se sazby zvýší, držitel se může rozhodnout zvýšit úrokovou sazbu na aktuální vyšší sazbu. Předpokládejme například, že banka vydá vkladový certifikát s 5letým datem splatnosti a možností hromadné platby. Současná úroková sazba na CD je 2% a převládající výnos na trhu se zvýší na 2,9% před splatností CD. Investoři mohou uplatnit své možnosti zvýšení a zvýšit svůj výnos na 2,9%. Pokud úrokové sazby nestoupají, existují příležitostné náklady na udržení nižší úrokové sazby po dobu trvání CD. Pokud sazby klesnou po uplatnění možnosti rozbalení na CD, novou vyšší sazbu na CD nelze změnit. Ve skutečnosti je investor chráněn proti ztrátě jakéhokoli zájmu během poklesu.

Počáteční sazby u hromadných CD jsou nižší než sazby u srovnatelných tradičních CD. Proto jsou investoři CD s možnostmi hromadného prodeje v nevýhodě, pokud úrokové sazby klesnou nebo zůstanou nezměněny po dobu životnosti termínovaného vkladu, protože by nedostali tolik výnosu jako lépe platící tradiční CD.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: