Průvodce » Akcie » Hodnotové akcie » Co kvalifikuje společnost jako tzv. “blue chip” akcii?

Co kvalifikuje společnost jako tzv. “blue chip” akcii?

Co mají společného IBM, Walmart, JPMorgan Chase a DuPont Chemical? I když jsou v různých odvětvích, jsou všechny známé jako společnosti s modrým čipem. Blue chip providers jsou vyspělé firmy, které představují oddané průkopníky v oboru. Tyto stabilní, ziskové a dlouhodobé společnosti představují relativně bezpečné investice.

Shrnutí

  • Pojem „modrý žeton“ neboli “blue chip” pochází z hry pokeru, kde jsou modré žetony nejvyšší hodnotou.
  • Společnost musí být známá, dobře zavedená a dobře kapitalizovaná, aby mohla být modrou třídou.
  • Členství v určitých akciových indexech je důležité professional určení stavu modrého čipu.

Co znamená modrý žeton neboli tzv. “blue chip” akcie?

Pojem „modrý žeton“ pochází z hry high-stakes pokeru. V pokeru představují hazardní žetony různé hodnoty dolaru na základě jejich barvy. Bílé žetony jsou často nejméně cenné, možná představují jen 1 $ za čip. Červené žetony jsou obvykle další v řadě, každý může mít hodnotu 5 $. Modrá barva označuje čip, který má na stole nejvyšší hodnotu. Tento výraz byl tedy převzat z pokerového světa a používán jako terminologie akciového trhu.

Ve světě investic je společnost s modrým čipem známá, dobře zavedená a dobře kapitalizovaná. Taková společnost je považována za přední společnost ve svém odvětví a vyrábí dominantní zboží nebo služby. Společnosti s modrým čipem jsou obvykle lépe připraveny na přežití během hospodářských poklesů díky svým stálým výnosům a stabilnímu růstu v průběhu času. Často jde o běžná jména známá široké veřejnosti, nikoli jen o investory nebo nadšence.

Dobře zavedené

Existuje několik známých a dobře kapitalizovaných společností, které ještě nejsou dostatečně zavedené, aby se kvalifikovaly jako blue chips. Tyto firmy se často zabývají novými technologiemi. Například Facebook měl do roku 2019 více než 2,5 miliardy uživatelů, což z něj činí jednu z nejznámějších společností na planetě. Fb také v květnu 2020 dosáhl tržní kapitalizace přes 600 miliard $, což znamená, že je dobře kapitalizovaný. Fb však do roku 2004 ani neexistoval, takže není dostatečně zavedený na to, aby byl společností s modrým čipem. Vzhledem k tomu, že nebyl dobře zavedený, bylo pravděpodobnější, že Facebook bude vysídlen konkurencí, rozbit regulačními orgány nebo se stane obětí nějaké jiné neočekávané katastrofy.

Akcie s modrým čipem jsou kvůli své dlouhé historii považovány za bezpečnější investice než jiné akcie.

Během období recese je společnost s modrým čipem často méně ovlivněna nepříznivými ekonomickými podmínkami. Například Coca-Cola je společnost s modrým čipem, která nemusí trpět recesí, protože mnoho lidí se rozhodne pít její produkty bez ohledu na ekonomické podmínky. Je známo, že společnosti s modrým čipem mají velmi stabilní tempo růstu. Jejich akcie se tedy považují za produkty s menší volatilitou než jiné společnosti, které nejsou dobře zavedené. Akcie jakékoli společnosti však mohou zasáhnout a ztratit standing modrého čipu.

Dobře kapitalizované

Společnost s modrým čipem musí být také dobře vydělávána alespoň dvěma způsoby. Za prvé, musí být dostatečně velký, aby se dostal přes pokles, jak bylo uvedeno výše. Tržní kapitalizace společnosti s modrým čipem se obvykle pohybuje v miliardách dolarů. Zadruhé, společnost musí mít dostatečně vysoký úvěrový score, aby se kvalifikovala jako modrý čip. Zejména snížení stupně dluhu společnosti na stav nevyžádaných dluhopisů je dostačující k tomu, aby byl diskvalifikován z toho, aby byl modrým čipem.

Některé společnosti splňují známá a dobře zavedená kritéria, ale nejsou dostatečně kapitalizovány, aby byly blue chips. Obvykle se jedná o starší firmy, které prošly těžkými časy. V roce 2020 bylo do této nešťastné kategorie několik velmi známých a dobře zavedených maloobchodníků. Sears a JCPenney byli oba domácími jmény s dobře zavedenými podniky sahajícími přes století. Nedostali se však dostatečně dobře na to, aby byli dostatečně kapitalizovaní, aby mohli být společnostmi s modrým čipem kvůli letům poklesu.

Funkce akciových indexů

Akcie s modrým čipem jsou akcie společnosti s modrým čipem. Pokud je akcie považována za modrý čip, je obvykle lídrem na trhu nebo jedním z nejvýkonnějších ve svém sektoru. Akcie s modrým čipem jsou obvykle součástí hlavních průměrů a indexů akciových trhů, jako je například index S&P 500 ve Spojených státech. Ve skutečnosti by se dalo dokonce tvrdit, že americká akcie musí být členem S&P 500, aby mohla být modrým čipem.

Akcie se obecně považují za modrý čip, pokud vstoupí do průmyslového průměru Dow Jones. Například společnost Apple získala position modrého čipu, když se připojila k Dow v roce 2015. Dow se skládá z třiceti amerických společností s modrými čipy.

 

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.