Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Bitcoin vs. litecoin: Jaký je rozdíl?

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Bitcoin vs. litecoin: Jaký je rozdíl?

Bitcoin vs. litecoin: Jaký je rozdíl?

Bitcoin vs. litecoin: Přehled

Za posledních několik let veřejný zájem o kryptoměny dramaticky kolísal. Zatímco digitální měny v současné době nevyvolávají stejné horlivé nadšení jako na konci roku 2017, v poslední době se zájem investorů o kryptoměny obnovil. Hlavním zaměřením tohoto zájmu byl bitcoin, který je již dlouho dominantním jménem v kryptoměně. Od založení bitcoinu v roce 2009 však na scénu vstoupily stovky dalších kryptoměn..I když se ukázalo, že pro digitální mince je stále obtížnější vyniknout vzhledem k úrovni vytíženosti v terénu, je litecoin (LTC) jednou z bitcoinových kryptoměn, která dokázala obstát v konkurenci. LTC v současné době od května 2020 zaostává za bitcoinem jako 7. největší digitální měnou podle tržní kapitalizace...

Shrnutí

  • Bitcoin je od roku 2009 dominantním jménem v kryptoměnách, ale do boje se zapojil i Litecoin a stovky dalších.
  • Od května 2020 je tržní kapitalizace bitcoinů těsně pod 128 miliardami dolarů, zatímco litecoiny pod 3 miliardami dolarů...
  • Litecoin může vyprodukovat větší počet mincí než bitcoin a jeho rychlost transakce je rychlejší, ale tyto faktory jsou professional investora do značné míry psychologickým přínosem a nemají vliv na hodnotu ani použitelnost měny.
  • Bitcoiny a litecoiny používají zásadně odlišné kryptografické algoritmy: bitcoiny používají dlouhodobý algoritmus SHA-256 a litecoiny používají novější algoritmus s názvem Scrypt.....

Podobnosti mezi bitcoiny a litecoiny

Na první pohled mají bitcoiny a litecoiny mnoho společného. Na nejzákladnější úrovni jsou obě decentralizované kryptoměny. Zatímco nekryté měny, jako je americký dolar nebo japonský jen, se spoléhají na podporu centrálních bank z hlediska hodnoty, kontroly oběhu a legitimity, kryptoměny se spoléhají pouze na kryptografickou integritu samotné sítě.

Litecoin zahájil v roce 2011 zakladatel Charlie Lee, který prostřednictvím zveřejněné zprávy na populárním fóru o bitcoinech oznámil debut „odlehčené verze bitcoinu“..Litecoin byl od svého založení vnímán jako vytvořený v reakci na bitcoiny. Vlastní vývojáři Litecoinu již dlouho prohlašovali, že jejich záměrem je vytvořit „stříbro“ k „zlatu“ bitcoinu. Z tohoto důvodu Litecoin přijímá mnoho funkcí bitcoinu, o kterých se Lee a další vývojáři domnívali, že fungují dobře professional dřívější kryptoměnu, a mění některé další aspekty, které podle vývojového týmu mohly být vylepšeny.

Důkaz práce

Jednou důležitou podobností mezi těmito dvěma kryptoměnami je to, že jsou oba důkazem pracovních ekosystémů, což znamená, že základní proces, kterým se těží bitcoiny i LTC, je zásadně podobný (i když ne úplně stejný, jak uvidíme níže).

Skladování a transakce

Professional investora je mnoho základních prvků transakcí s bitcoiny a LTC také velmi podobných. Obě tyto kryptoměny lze koupit směnárnou nebo těžit pomocí těžební soupravy. Obě vyžadují digitální nebo chladicí „peněženku“, aby byly mezi transakcemi bezpečně uloženy. Dále se ukázalo, že obě kryptoměny v průběhu času podléhaly dramatické volatilitě v závislosti na faktorech souvisejících se zájmem investorů, vládní regulací a dalšími.

Rozdíly mezi bitcoiny a litecoiny

Tržní kapitalizace

Jednou oblastí, ve které se bitcoiny a litecoiny výrazně liší, je tržní kapitalizace. Od května 2020 je celková hodnota všech bitcoinů v oběhu necelých 128 miliard dolarů, což činí její tržní kapitalizaci více než 45krát větší než litecoin, jehož celková hodnota je nižší než 3 miliardy dolarů..To, zda vám tržní kapitalizace bitcoinu připadá buď jako vysoká nebo nízká, závisí do značné míry na historické perspektivě. Když vezmeme v úvahu, že tržní kapitalizace bitcoinů činila v červenci 2010 sotva 42 000 $, zdá se její současná hodnota ohromující, i když ne tak vysoká ve srovnání s vysokou tržní kapitalizací ve výši 326 miliard $ 17. prosince 2017..Přestože celkový počet bitcoinů má nyní podstatně nižší hodnotu než před dvěma lety, bitcoin jako síť stále převyšuje všechny ostatní digitální měny. Nejbližším konkurentem je Ethereum, druhá největší kryptoměna, která má tržní kapitalizaci kolem 19,4 miliard dolarů..Skutečnost, že bitcoin má podstatně vyšší hodnotu než litecoin, není sama o sobě překvapením, vzhledem k tomu, že bitcoin je mnohem větší než všechny ostatní digitální měny, které v současné době existují.

Rozdělení

Další z hlavních rozdílů mezi bitcoiny a litecoiny se týká celkového počtu mincí, které každá kryptoměna může vyprodukovat. Zde se litecoin odlišuje. Síť bitcoinů nikdy nemůže překročit 21 milionů coinů, zatímco Litecoin pojme až 84 milionů coinů..Teoreticky to zní jako významná výhoda ve prospěch litecoinu, ale jeho skutečné dopady se mohou nakonec ukázat jako zanedbatelné. Je to proto, že bitcoiny i litecoiny jsou dělitelné na téměř nekonečně malé částky. Ve skutečnosti je minimální množství převoditelných bitcoinů stovková miliontina bitcoinu (,00000001 bitcoinů) známého hovorově jako jeden „satoshi“..Uživatelé obou měn by proto neměli mít potíže s nákupem levného zboží nebo služeb bez ohledu na to, jak vysoká může být obecná cena nerozděleného jediného bitcoinu nebo litecoinu.

Větší počet maximálních litecoinů může nabídnout psychologickou výhodu oproti bitcoinu, a to kvůli jeho dosud nižší ceně za jednu jednotku.

V listopadu 2013 výkonný ředitel IBM Richard Brown zvýšil vyhlídku, že někteří uživatelé mohou upřednostňovat transakce v celých jednotkách, nikoli ve zlomcích jednotek, což je potenciální výhoda pro litecoin..Přesto i za předpokladu, že je to pravda, lze problém vyřešit jednoduchými softwarovými změnami zavedenými v digitálních peněženkách, kterými se bitcoinové transakce provádějí. Jak zdůrazňuje Tristan Winters v a Bitcoin Journal článek „The Psychology of Decimals“, populární bitcoinové peněženky, jako jsou Coinbase a Trezor, již nabízejí možnost zobrazení hodnoty bitcoinu v podmínkách oficiálních (nebo fiat) měn, jako je americký dolar..To může pomoci obejít psychologickou averzi k jednání ve zlomcích.

Rychlost transakce

Ačkoli k technicky transakcím dochází okamžitě v bitcoinových i litecoinových sítích, je čas potřebný k potvrzení těchto transakcí ostatními účastníky sítě. Litecoin byl založen s cílem upřednostnit rychlost transakcí, a to se ukázalo jako výhoda, protože rostlo v popularitě. Podle údajů z Blockchain.info je průměrná doba potvrzení transakce v bitcoinové síti na necelých 9 minut na transakci (čas potřebný k ověření a přidání bloku do blockchainu), i když při vysokém provozu se to může značně lišit ..Ekvivalentní hodnota pro litecoin je zhruba 2,5 minuty..V zásadě by tento rozdíl v době potvrzení mohl litecoiny professional obchodníky zatraktivnit. Například obchodník prodávající produkt výměnou za bitcoin by musel čekat téměř čtyřikrát tak dlouho, než potvrdí platbu, jako kdyby byl stejný produkt prodán výměnou za litecoin. Na druhou stranu se obchodníci mohou kdykoli rozhodnout přijímat transakce, aniž by čekali na jakékoli potvrzení. Zabezpečení takových transakcí s nulovým potvrzením je předmětem určité debaty...

Algoritmy

Zdaleka nejzásadnějším technickým rozdílem mezi bitcoiny a litecoiny jsou různé kryptografické algoritmy, které používají. Bitcoin využívá dlouhodobý algoritmus SHA-256, zatímco Litecoin využívá poměrně nový algoritmus známý jako Scrypt.

Hlavním praktickým významem těchto různých algoritmů je jejich dopad na proces „těžby“ nových mincí. U bitcoinů i litecoinů vyžaduje proces potvrzení transakcí značný výpočetní výkon. Někteří členové měnové sítě, známí jako horníci, přidělují své výpočetní zdroje na potvrzení transakcí ostatních uživatelů. Výměnou za to jsou tito horníci odměněni vyděláváním jednotek měny, kterou vytěžili.

SHA-256 je obecně považován za složitější algoritmus než Scrypt a zároveň umožňuje větší stupeň paralelního zpracování. Těžitelé bitcoinů proto v posledních letech využívají stále sofistikovanější metody těžby bitcoinů co nejefektivněji. Nejběžnější metoda těžby bitcoinů spočívá v použití integrovaných obvodů specifických pro aplikaci (ASIC)..Jedná se o hardwarové systémy, které na rozdíl od jednoduchých procesorů a GPU, které byly před nimi, mohou být šity na míru professional těžbu bitcoinů. Praktickým důsledkem toho bylo, že těžba bitcoinů je professional běžného uživatele stále nedostupnější, pokud se tato osoba nepřipojí k těžebnímu fondu.

Scrypt byl naopak navržen tak, aby byl méně citlivý na druhy vlastních hardwarových řešení používaných při těžbě na základě ASIC. To vedlo mnoho komentátorů k názoru, že kryptoměny založené na scryptech, jako je litecoin, jsou dostupnější professional uživatele, kteří se také chtějí účastnit sítě jako horníci. Zatímco některé společnosti přinesly na trh Scrypt ASIC, vize Litecoinu o snadněji přístupné těžbě je stále realitou, protože velká část těžby Litecoinů se stále provádí pomocí procesorů nebo GPU těžařů...

Zatímco bitcoiny a litecoiny dnes mohou být zlatem a stříbrem v prostoru kryptoměn, historie ukazuje, že současný stav v tomto dynamickém a rozvíjejícím se sektoru se může změnit i za několik měsíců. Uvidíme, zda si kryptoměny, se kterými jsme se seznámili, udrží svoji pozici v následujících měsících a letech.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: