Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Aktuální doručení

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Futures a komodity  > Aktuální doručení

Aktuální doručení

Co je aktuální doručení?

Aktuální dodávka, někdy označovaná jako „aktuální dodávkový měsíc“ nebo „spotový měsíc“, je specifický typ futures kontraktu, který vyžaduje dodávku podkladové komodity v aktuálním měsíci. Aktuální dodávka může také znamenat nejbližší možný měsíc před splatností ostatních futures kontraktů stejné komodity.

Shrnutí

  • Aktuální dodávka je specifický typ futures kontraktu, který vyžaduje dodávku podkladové komodity v aktuálním měsíci.
  • Aktuální doručení může také odkazovat na nejbližší možné nebo nadcházející datum vypořádání, i když bude v příštím měsíci.
  • Aktuální dodávka je užitečná jak pro kupujícího, tak professional prodejce futures kontraktu, protože poskytuje čas na provedení plateb a dodání.

Porozumění aktuálnímu doručení

Aktuální dodávka je jednou z několika tříd futures kontraktů, které dodávají stejné podkladové aktivum nebo komoditu, ale jsou definovány měsícem jejich dodání. Smlouva označená jako „aktuální dodávka“ je smlouva s nejbližší dodávkou. Futures kontrakt je dohoda o koupi nebo prodeji komodity, cenného papíru nebo aktiva za předem nastavenou cenu s dodáním splatným po datu expirace kontraktu.

Datum vypořádání smlouvy je okamžik, kdy dojde k fyzickému dodání komodity. V některých případech je uzavřena smlouva o započtení, aby nedocházelo k fyzickému dodání. Místo toho kompenzační smlouva vytváří zisk nebo ztrátu z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou. Futures kontrakty přicházejí ve standardizovaných množstvích a množstvích a obchodují se na futures burze. Smlouvy se mohou také vyrovnat v konkrétních měsících po celý rok.

Smlouva s aktuální dodávkou obvykle znamená, že datum vypořádání je splatné později v aktuálním měsíci. Aktuální dodávka může také odkazovat na futures kontrakt s nejbližším nebo nejbližším datem vypořádání. Pokud je například nejbližší smlouva splatná příští měsíc, lze ji také považovat za aktuální dodávku. Jinými slovy, aktuální dodávka znamená, že vypořádání smlouvy proběhne brzy.

Výhody aktuální dodávky

Aktuální dodávka je užitečná jak professional kupujícího, tak pro prodejce futures kontraktu, protože poskytuje datum vypořádání a kdy je třeba doručit fyzickou komoditu. Pokud má dojít k fyzickému doručení, musí prodejce provést opatření před aktuálním datem dodání. Například prodejce může potřebovat čas na zajištění přepravy komodity, aby ji kupující obdržel včas. Na druhou stranu by kupující musel provést platby. Aktuální dodávka pomáhá kupujícímu naplánovat jeho měsíční peněžní tok a rozpočet professional nadcházející platbu.

Zvláštní úvahy

Je důležité si uvědomit, že stanovené období, během kterého musí být futures kontrakt splněn, se může lišit v závislosti na potřebách účastníků obchodu. U některých futures je dodací lhůta celý měsíc, u jiných je to konkrétní datum. Jinými slovy, dodání futures kontraktu se může lišit v závislosti na jeho podmínkách. Přestože má smlouva aktuální datum dodání, některé futures umožňovaly předčasné vypořádání. Obě strany zapojené do smlouvy by se musely rozhodnout, zda je professional ně předčasné vypořádání výhodné vzhledem k současným tržním podmínkám v té době.

Příklad aktuální dodávky

Chicago Mercantile Exchange (CME) je burza, která obchoduje s futures kontrakty. Skupina CME obsahuje více burz a usnadňuje obchody pro makléře a dealery. Skupina CME na svém webu uvádí různé komodity a jejich futures kontrakty. Například futures na zemní plyn jsou založeny na cenách a dodávkách od Henry Hub v Louisianě ve Spojených státech. ..

Níže uvádíme připravované kontrakty na futures na zemní plyn k 25. září 2020.

  • Aktuální dodávkou futures na zemní plyn je smlouva z října 2020.
  • Komodity mohou mít různá information vypršení platnosti vedoucí k aktuálnímu měsíci dodání, v závislosti na typu komodity a svátcích.
Futures na zemní plyn
2020 2021
20. ŘÍJNA 21. ledna
20. LISTOPADU 21. února
20. PROSINCE 21. BŘEZNA
Získané od skupiny CME

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: