Průvodce » Obchodování » Obchodování s akciemi » Akcie vs. akcie: Porozumění rozdílu

Akcie vs. akcie: Porozumění rozdílu

Akcie vs. akcie: Přehled

Rozdíl mezi akciemi a akciemi je na finančních trzích velmi nejasný. Obecně se v americké angličtině používají obě slova zaměnitelně professional označení finančních akcií, konkrétně cenných papírů, které označují vlastnictví ve veřejné společnosti (za starých dobrých časů papírových transakcí se jim říkalo akciové certifikáty). V dnešní době má rozdíl mezi těmito dvěma slovy více společného se syntaxí a je odvozen z kontextu, ve kterém se používají.

Shrnutí

  • Ve všech záměrech a účelech se akcie a akcie odkazují na totéž.
  • Menší rozdíl mezi akciemi a akciemi je obvykle přehlížen a má více společného se syntaxí než finanční nebo právní přesností.
  • Chcete-li investovat do akcií nebo konkrétněji do akcií akcií společnosti, budete potřebovat svůj vlastní makléřský účet.

Podobná terminologie

Z těchto dvou termínů je „akcie“ obecnější obecný pojem. Často se používá k popisu části vlastnictví jedné nebo více společností. Naproti tomu v běžném jazyce mají „akcie“ konkrétnější význam: Často se odkazuje na vlastnictví konkrétní společnosti.

Takže pokud někdo říká, že „vlastní akcie“, sklon některých lidí by byl reagovat, „akcie v jaké společnosti?“ Podobně by trader mohl svému brokerovi říci, aby mu koupil 100 akcií společnosti XYZ Inc. Pokud by řekl „koupit 100 akcií“, měl by na mysli celou paletu společností – ve skutečnosti 100 různých.

Komentář „Vlastním akcie“ by také mohl podnítit posluchače k ​​tomu, aby odpověděl ještě obecněji: „Jaké akcie? Jaká investice?“ Stojí za zmínku, že lze vlastnit akcie několika druhů finančních nástrojů: podílové fondy, fondy obchodované na burze, komanditní společnosti, investiční fondy do nemovitostí atd. Akcie se naopak výlučně vztahují na akciové společnosti, cenné papíry obchodované na burza.

Jaký je rozdíl mezi akciemi a akciemi?

Akcie

Pojďme se omezit na akcie a akciové trhy. Investiční profesionálové často používají slovo akcie jako synonymum pro společnosti – samozřejmě veřejně obchodované společnosti. Mohou odkazovat na energetické akcie, hodnotové akcie, akcie s velkou nebo malou tržní kapitalizací, akcie v potravinářském sektoru, akcie s modrým čipem atd. V každém případě tyto kategorie neodkazují natolik na samotné akcie, jako na společnosti, které je vydaly.

Finanční profesionálové také odkazují na běžné akcie a preferované akcie, ale ve skutečnosti to nejsou typy akcií, ale typy akcií.

Když tedy lidé hovoří o akciích společnosti, mluví nejčastěji o svých běžných akciích. Běžné akcie představují akcie ve společnosti a typ akcií, do kterých většina lidí investuje. Když se mluví o akciích, obvykle se jedná o běžné akcie. Velká většina akcií je ve skutečnosti vydávána v této podobě. Běžné akcie představují nárok na zisky (dividendy) a udělují hlasovací práva. Investoři nejčastěji získávají jeden hlas na akcii, aby si zvolili členy představenstva, kteří dohlížejí na hlavní rozhodnutí vedení. Akcionáři tak mají možnost vykonávat kontrolu nad firemní politikou a otázkami řízení ve srovnání s preferovanými akcionáři.

Akcie

Akcie je jediná nejmenší nominální hodnota akcií společnosti. Pokud tedy rozdělujete akcie a odkazujete na konkrétní vlastnosti, správným slovem jsou akcie.

Technicky vzato, akcie představují jednotky akcií.

Běžné a preferované označují různé třídy akcií společnosti. Nosí různá práva a privilegia a obchodují za různé ceny. Běžní akcionáři mají povoleno hlasovat například o referendech a zaměstnancích společnosti. Upřednostňovaní akcionáři nemají hlasovací práva, ale na druhé straně mají přednost při splacení v případě bankrotu společnosti. Oba typy akcií vyplácejí dividendy, ale v preferované třídě jsou zaručeny.

Běžné a preferované jsou dvě hlavní formy akciových akcií je však také možné, aby společnosti přizpůsobily různé třídy akcií tak, aby vyhovovaly potřebám jejich investorů. Různé třídy akcií, často označované jednoduše jako „A“, „B“ atd., Mají různá hlasovací práva. Například jednu třídu akcií by držela vybraná skupina, která by získala asi pět hlasů na akcii, zatímco druhá třída by byla vydána většině investorů, kterým by byl udělen jen jeden hlas na akcii.

Zvláštní úvahy

Zaměnitelnost termínů akcie a akcie platí hlavně pro americkou angličtinu. Tato dvě slova mají v jiných jazycích stále značné rozdíly. Například v Indii je podle zákona o obchodních společnostech dané země z roku 2013 podíl nejmenší jednotkou, na kterou je kapitál společnosti rozdělen, což představuje vlastnictví akcionářů ve společnosti, a může být splaceno pouze částečně. Akcie, na druhé straně, je sbírka akcií člena převedená do jediného fondu, která je plně splacena...

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování