Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

8 Psychologické pasti, kterým by se investoři měli vyhnout

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Psychologie obchodování  > 8 Psychologické pasti, kterým by se investoři měli vyhnout

8 Psychologické pasti, kterým by se investoři měli vyhnout

Mnoho autorů psalo o psychologických nebo behaviorálních pastech, které vedou lidi špatným směrem k jejich životům obecně. Docela často jsou některé klasické formy dysfunkční psychologie přímo patrné v investování chování.

# 1. Ukotvení pasti

Za prvé, existuje takzvaná kotvící past, která odkazuje na přílišné spoléhání se na to, co si původně myslí. Představte si, že sázíte na boxerský zápas a vybíráte si bojovníka čistě podle toho, kdo v posledních pěti zápasech hodil nejvíce úderů. Můžete vyjít v pořádku výběrem statisticky aktivnějšího bojovníka, ale bojovník s nejmenšími údery mohl vyhrát pět zápasů knockoutem v prvním kole. Je zřejmé, že každá metrika může být bezvýznamná, když je vytržena z kontextu.

Pokud si například myslíte, že je určitá společnost úspěšná, můžete si být jisti, že její akcie jsou dobrá sázka. Tato předsudek může být zcela nesprávný v převládající situaci nebo někdy v budoucnosti.

Vezměte si například prodejce elektroniky Radio Shack. Kdysi prosperující prodejce osobní elektroniky a gadgetů v 80. a 90. letech byl řetězec rozdrcen on the internet maloobchodníky, jako je Amazon (AMZN). Ti, kdo byli uvězněni ve vnímání toho, že Radio Shack tam byl, aby zůstali, ztratili spoustu peněz, protože společnost několikrát podala návrh na bankrot a do konce roku 2017 se zmenšila z rozkvětu 7 300 obchodů na 70 prodejen...

Abyste se této pasti vyhnuli, musíte zůstat flexibilní ve svém myšlení a otevřeni novým zdrojům informací a zároveň pochopit realitu, že každá společnost zde může být dnes a zítra pryč. Každý manažer může také zmizet.

# 2. Past na potopené náklady

Pasce potopených nákladů je stejně nebezpečná. Jedná se o psychologickou (ale ne ve skutečnosti) ochranu vašich předchozích rozhodnutí nebo rozhodnutí – což je professional vaše investice často katastrofální. Je opravdu těžké přijít o ztrátu a / nebo přijmout, že jste se rozhodli špatně nebo jste dovolili někomu jinému, aby je učinil za vás. Pokud ale vaše investice není dobrá nebo se rychle potápí, čím dříve se z ní dostanete a do něčeho slibnějšího, tím lépe.

Pokud byste se drželi akcií, které jste koupili v roce 1999 na vrcholu boomu dot.com, museli byste počkat deset let, než se vyrovnáte, a to je professional netechnologické akcie..Je mnohem lepší nedržet se utopených nákladů a dostat se do dalších tříd aktiv, které se pohybují rychle nahoru. Emoční závazek ke špatným investicím věci jen zhoršuje.

# 3. Potvrzovací past

Podobně v potvrzovací pasti lidé často hledají ostatní, kteří udělali a stále dělají stejnou chybu. Ujistěte se, že dostanete objektivní radu z čerstvých zdrojů, místo abyste se nejprve poradili s osobou, která vám špatně poradila. Pokud zjistíte, že říkáte něco jako: „Naše akcie poklesly o 30 procent, ale určitě je nejlepší vydržet, že?“ pak hledáte potvrzení od jiného nešťastného investora ve stejné situaci. Z krátkodobého hlediska se můžete navzájem utěšit, ale je to jen sebeklam.

# 4. Slepá earlier

Situační slepota může situaci zhoršit. Dokonce i lidé, kteří výslovně neusilují o potvrzení, často jen uzavírají převládající realitu trhu, aby nic nedělali a odložili den zla, kdy ztráty musí být konfrontovány.

Pokud víte hluboce, že s vašimi investicemi je problém, například velký skandál ve společnosti nebo varování na trhu, ale přečtete si všechno on line kromě finančních titulků, pak pravděpodobně trpíte tímto slepým efektem.

# 5. Previous na relativitu

Pasti relativity také čekají, až vás vyvedou z omylu. Každý má jiné psychologické složení v kombinaci s jedinečným souborem okolností zahrnujících práci, rodinu, kariérní vyhlídky a pravděpodobné dědictví. To znamená, že i když si musíte být vědomi toho, co ostatní dělají a říkají, jejich situace a názory nemusí být nutně relevantní mimo jejich vlastní kontext.

Buďte si vědomi, ale také pozor! Investovat musíte sami a pouze ve svém vlastním kontextu. Vaši přátelé mohou mít peníze i riziko, že budou spekulovat s futures na vepřové břicho (jako ve filmu „Obchodní místa“), ale pokud jste skromně vydělávající a nervózní člověk, není to pro vás.

# 6. Iracionální past na nevázanost

Když investoři začínají věřit, že minulost se rovná budoucnosti, chovají se, jako by na trhu neexistovala nejistota. Nejistota bohužel nikdy nezmizí.

Vždy zde budou vzestupy a pády, přehřáté akcie, bubliny, minibubliny, ztráty v celém odvětví, panický prodej v Asii a další neočekávané události na trhu. Věřit, že minulost předpovídá budoucnost, je známkou přílišné důvěry. Když má dostatek investorů sebevědomí, máme podmínky slavné Greenspanovy „iracionální nevázanosti“, kdy nadměrná důvěra investorů pumpuje trh až do bodu, kdy je nevyhnutelná obrovská korekce..Nejvíce zasaženi jsou investoři – ti, kteří jsou těsně před opravou stále all-in – jsou přehnaně sebevědomí, kteří jsou si jisti, že býčí běh bude trvat věčně. Věřit, že se na vás býk nezapne, je jistý způsob, jak se dostat na nervy.

# 7. Pasti pseudo-jistoty

Tato fráze je pozorováním vnímání rizika investory. Investoři omezí své vystavení riziku, pokud si budou myslet, že jejich portfolio / investiční výnosy budou pozitivní – v zásadě chrání potenciální zákazníky -, ale budou hledat čím dál větší riziko, pokud to vypadá, že směřují ke ztrátě.

Investoři se v zásadě vyhýbají riziku, když si jejich portfolia vedou dobře a mohou snést více, a hledají riziko, když se jejich portfolia zmítají a nepotřebují větší expozici možným ztrátám. To je do značné míry dáno mentalitou získávání všeho zpět. Investoři jsou ochotni zvýšit podíl na „získání“ kapitálu, nikoli však na vytvoření dalšího kapitálu. Jak dlouho by řidič závodního auta přežil, kdyby použil brzdy, když měl náskok?

# 8. Earlier nadřazenosti

Professional některé lidi je earlier nadřazenosti extrémně nebezpečná. Mnoho investorů si myslí, že to vědí lépe než odborníci nebo dokonce trh. Pouhé vzdělání a / nebo chytrý neznamená, že byste neměli prospěch z dobré nezávislé rady. To také neznamená, že můžete přelstít klady a složitý systém trhů. Mnoho investorů ztratilo bohatství tím, že je přesvědčeno, že jsou lepší než ostatní. Kromě toho jsou tito lidé snadnou kořistí pro některé z výše zmíněných pastí.

Na nejlepších univerzitách jsou (a vždy byli) profesoři financí, kteří jsou opravdu skvělí – technicky řečeno – a to je může oklamat, aby si mysleli, že výběr je v reálném světě snadný. Někteří to opravdu stříhají, ale jiní čekají na hrubé probuzení za slonovinovou věží. Může to znít divně, někdo s Ph.D. ve financích vás může ve skutečnosti vést špatným směrem (například příliš vypočítavým, příliš sebevědomým), zatímco někdo, kdo má více než středoškolský diplom, může mít úžasný cit professional trh a vydělat jmění.

Závěr

Lidská psychologie je nebezpečná věc a lidé opakovaně dělají některé znepokojivě standardní chyby. Je velmi snadné v zápalu okamžiku, nebo když jste vystaveni stresu nebo pokušení, spadnout do jedné z těchto pastí mysli. Špatné vnímání, sebeklam, zběsile se snažit vyhnout se realizaci ztrát, zoufale hledat útěchu ostatních obětí, uzavřít realitu a další vás mohou všechny vyjít draho.

Uvědomte si povahu těchto pastí a buďte k sobě vždy upřímní a realističtí. Dále vyhledejte radu od kompetentních a znalých lidí bezúhonných, kteří vás přivedou zpět do reality, než bude příliš pozdě.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: