Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

5 věcí, které amatérští investoři říkají příliš často

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Psychologie obchodování  > 5 věcí, které amatérští investoři říkají příliš často

5 věcí, které amatérští investoři říkají příliš často

Mnoho zkušených investorů může poznat rozdíl mezi amatérským investorem a profesionálním investorem jen na základě rozhovoru s nimi. Je to jazyk, na kterém záleží. Následuje několik běžných prohlášení o investování, kterým byste se měli snažit vyhnout, a také některé užitečné alternativy, díky nimž budete při diskusi o trzích nejen znít informovaněji a moudřeji, ale také vám pomohou myslet spíše jako profesionální trader.

Prohlášení č. 1: Moje investice do společnosti X je jistá věc

Mylná představa: Pokud je společnost horká, určitě uvidíte velké výnosy investováním do ní.

Vysvětlení: Žádná investice není jistá věc. Každá společnost může před svými investory skrýt vážné problémy. Mnoho velkých společností – jako Enron v roce 2001 a WorldCom v roce 2002 – zaznamenalo náhlý pokles. I finančně nejzdravější společnost s nejlepším managementem může být zasažena nekontrolovatelnou katastrofou nebo zásadní změnou na trhu, jako je nový konkurent nebo změna technologie.

Shrnutí

  • Zkušení investoři často dokážou rozlišit mezi profesionálními a amatérskými investory jen tak, že s nimi mluví.
  • Žádná investice není jistá věc a zkušení investoři tomu rozumí.
  • Nejlepší akcie se někdy dělají při tankování akcie.
  • Náklady, jako jsou poplatky a provize, se mohou sčítat a sníst výnosy.
  • Někdy je nejlepším přístupem pasivní investování, které minimalizuje poplatky.
  • Diverzifikace je moudrá strategie, protože investice jednotlivce jsou rozloženy do různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, kovy a energie.

Pokud si navíc koupíte akci, která je horká, může být již nadhodnocena, což ztěžuje dobrou návratnost. Jednou ze strategií, jak se chránit před katastrofou jedné nebo společností, je diverzifikace vašich investic. To je zvláště důležité, pokud se rozhodnete investovat do jednotlivých akcií namísto nebo do již diverzifikovaných vzájemných fondů. Chcete-li dále zlepšit své výnosy a snížit riziko při investování do jednotlivých akcií, naučte se, jak identifikovat společnosti, které nemusí být okouzlující, ale nabízejí dlouhodobou hodnotu.

Zkušený investor by řekl: „Jsem ochoten se vsadit, že moje investice do společnosti X bude skvělá, ale professional jistotu jsem do ní investoval pouze 5% svých úspor.“

Prohlášení č. 2: Nikdy bych teď nekupoval akcie, protože trh si vede strašně dobře

Mylná představa: Není dobrý nápad investovat do něčeho, co aktuálně klesá cena.

Vysvětlení: Pokud mají akcie, které kupujete, stále stabilní základy, nižší ceny mohou odrážet pouze krátkodobý strach investorů. V takovém případě se podívejte na akcie, které vás zajímají, jako by byly v prodeji. Využijte jejich dočasně nižší ceny a nakupujte.

Nejprve však proveďte náležitou péči, abyste zjistili, proč je cena akcie snižována. Ujistěte se, že jde pouze o stagnaci trhu a není to vážný problém. Pamatujte, že akciový trh je cyklický a to, že většina lidí prodává paniku, ještě neznamená, že byste měli také.

Zkušený investor by řekl: „Právě teď dostávám skvělé nabídky na akcie, protože trh trhá. Budu se za to milovat za pár enable, až se věci otočí a ceny akcií se odrazí.“

Prohlášení č. 3: Právě jsem najal skvělého nového makléře a jsem si jistý, že porazím trh

Mylná představa: Aktivně spravované investice jsou lepší než pasivně spravované investice.

Vysvětlení: Aktivně spravovaná portfolia mají tendenci podhodnocovat trh z několika důvodů.

Tady jsou tři důležité:

1. Mnoho online slevových zprostředkovatelských společností si účtuje poplatek ve výši nejméně 5 $ za obchod, a to je za vás, abyste si práci vykonávali sami. Pokud si najmete makléře nebo poradce, který za vás provede práci, mohou být vaše poplatky výrazně vyšší a mohou zahrnovat i poplatky za poradenství. Tyto náklady se v průběhu času sčítají a pohlcují vaše výnosy.

2. Existuje riziko, že váš makléř špatně spravuje vaše portfolio. Zprostředkovatelé mohou vkládat své vlastní kapsy zapojením do nadměrného obchodování za účelem zvýšení provizí nebo výběrem investic, které nejsou vhodné professional vaše cíle, jen aby dostali pobídku nebo reward společnosti.

Investoři by měli věnovat pozornost pravidlu fiduciáře zavedenému ministerstvem práce, které vyžaduje, aby poradci zveřejňovali provize a eliminovali případné střety zájmů.

3. Šance jsou malé, že najdete brokera, který dokáže trh trvale porazit. Jinými slovy, možná budete chtít sledovat výkon makléře nebo poradce v průběhu času, abyste zjistili, zda jsou dodatečné náklady a poplatky oprávněné.

Nebo místo toho, abyste najali makléře, který kvůli struktuře podnikání může činit rozhodnutí, která nejsou ve vašem nejlepším zájmu, pokračujte a najměte si finančního plánovače pouze za poplatek. Tito plánovači nevydělávají peníze z vašich investičních rozhodnutí za své odborné rady dostávají pouze hodinový poplatek.

Zkušený trader by řekl: „Teď, když jsem si najal finančního plánovače pouze za poplatek, moje čisté jmění vzroste, protože budu mít nezaujatého profesionála, který mi pomůže se správnými investičními rozhodnutími.“

Prohlášení č. 4: Moje investice jsou dobře diverzifikované, protože vlastním podílový fond, který sleduje index S&P 500

Mylná představa: Investice do mnoha akcií vás dobře diverzifikuje.

Vysvětlení: To není špatný začátek, protože vlastnit akcie 500 akcií je lepší než vlastnit jen pár. Chcete-li však mít skutečně diverzifikované portfolio, budete se chtít rozdělit do dalších tříd aktiv, jako jsou dluhopisy, kovy, energie, fondy peněžního trhu, mezinárodní akciové podílové fondy nebo fondy obchodované na burze (ETF). Vzhledem k tomu, že v indexu S&P 500 dominují akcie s velkou kapitalizací, můžete investici do indexového fondu s malou kapitalizací nebo ETF ještě dále diverzifikovat a potenciálně zvýšit své celkové výnosy.

Zkušený investor by řekl: “Diverzifikoval jsem akciovou složku svého portfolia nákupem indexového fondu, který sleduje S&P 500, ale to je jen jedna součást mého portfolia. “

Prohlášení č. 5: Dnes jsem na akciovém trhu vydělal 1 000 $

Mylná představa: Vyděláváte peníze, když se vaše investice zvýší na hodnotě, a ztratíte peníze, když se sníží.

Vysvětlení: Pokud je váš zisk pouze na papíře, nezískali jste žádné peníze. Nic není vytesáno do kamene, dokud skutečně neprodáte. To je další důvod, proč se nemusíte příliš starat o cyklické poklesy na akciovém trhu, protože pokud se držíte svých investic, existuje velmi dobrá šance, že se jejich hodnota zvýší. Pokud jste dlouhodobým investorem, budete mít v průběhu let spoustu dobrých příležitostí prodávat se ziskem.

Zkušený investor by řekl: „Hodnota mého portfolia dnes vzrostla o 1 000 $. Myslím, že to byl dobrý den na trhu, ale na mě to opravdu nemá vliv, protože neprodávám brzy.“

Závěr

Některé mylné představy jsou tak rozšířené, že i vaši nejchytřejší přátelé a známí pravděpodobně čas od času odkazují na alespoň jednu z nich. Tito lidé vám dokonce mohou říct, že se mýlíte, pokud se je pokusíte napravit. Nakonec samozřejmě nejdůležitější věcí, pokud jde o vaše investice, není vypadat nebo znít chytře, ale ve skutečnosti být chytří. Vyvarujte se chyb popsaných v těchto pěti slovních omylech a budete na správné cestě k vyšším výnosům.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: