Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

20 průmyslových odvětví ohrožených narušením technologií

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Fintech a automatizované investování  > Automatizace investování  > 20 průmyslových odvětví ohrožených narušením technologií

20 průmyslových odvětví ohrožených narušením technologií

Vážený rakouský ekonom Joseph Schumpeter vytvořil ve 40. letech pojem „kreativní destrukce“, aby popsal způsob, jakým technologický pokrok zlepšuje životy mnoha lidí, ale pouze na úkor několika málo..Kreativní destrukce nastala během průmyslové revoluce, kdy strojní zařízení a vylepšení výrobního procesu, jako je montážní linka, vytlačily řemeslnou a řemeslnou výrobu. Zatímco ekonomika jako celek z těchto zlepšení těží, vysídlení řemeslníci viděli zničená zaměstnání, která se už nikdy nevrátila.

Kreativní destrukce

Mainstreamová ekonomická myšlenka říká, že zatímco ti, kteří jsou vysídleni technologií, uvidí zničená průmyslová odvětví, průmyslová odvětví, která je nahradí, vytvoří nová pracovní místa, která mohou obsadit.

Vezměme si například automobil, který zničil koňský a jezdecký dopravní průmysl. Zatímco výrobci kočárků a trenéři koní viděli, jak jejich práce mizí, bylo v automobilových továrnách, stavbách silnic a mostů a dalších průmyslových odvětvích vytvořeno mnohem více nových pracovních míst. V 19th století, kdy textilní dělníci přišli o práci pro mechanizované krosny, došlo k nepokojům takzvaných Ludditů, kteří se obávali, že budoucnost bude ponurá pro práci..Provozovatele výtahů, kdysi všudypřítomní, nahradili automatické výtahy, které dnes používáme. V roce 2000 byly filmové producenty nahrazeny digitálními fotoaparáty. Eastman Kodak, který kdysi zaměstnával desítky tisíc pracovníků, podal v roce 2012 bankrot...

Nedávná informační revoluce a technologie jako výpočetní technika, world wide web, mobilní telefonování a informační technologie znovu vyvolaly otázku, zda budou zničena pracovní místa a průmyslová odvětví. Nyní existují ekonomové, kteří debatují o myšlenkách hlavního proudu. Tvrdí, že tentokrát to může být jiné – jmenovitě může destrukční složka převážit stvoření. Možná bychom dokonce mohli vidět odpor současné vlny „Ludditů“.

Odvětví, která mohou být narušena tímto posledním kolem kreativního ničení

Dnes technologie postupuje rekordním tempem a obává se, že mnoho pracovníků, kteří přijdou o práci, jednoduše nebude moci najít nové zaměstnání v IT ekonomice.

Následuje neúplný seznam průmyslových odvětví, která budou nebo již byla ovlivněna tímto posledním kolem tvůrčí destrukce. Slouží k ilustraci jen několika průmyslových odvětví, která jsou náchylná k narušení.

 • Cestovní weby jako např Expedia (EXPE), Kayak a Travelocity eliminovali potřebu lidské cestovní kanceláře.
 • Daňový software package jako TurboTax eliminoval desítky tisíc pracovních míst daňové účetní.
 • Noviny zaznamenali neustálý pokles jejich oběhu, který byl nahrazen on the internet médii a blogy. Počítačový software package ve skutečnosti stále častěji píše zprávy, zejména místní zprávy a výsledky sportovních akcí...
 • Překlad jazyka je stále přesnější a snižuje potřebu lidských překladatelů. Totéž platí pro diktát a korektury...
 • Sekretářky, telefonní operátoři a výkonní asistenti jsou nahrazovány podnikovým softwarem, automatizovanými telefonními systémy a mobilními aplikacemi.
 • On the net knihkupectví jako např Amazonka (AMZN) přinutili kamenní knihkupci aby trvale zavřeli své dveře. Schopnost vlastního publikování a distribuce elektronických knih navíc negativně ovlivňuje vydavatele a tiskárny.
 • Finanční profesionálové jako obchodníci s cennými papíry a poradci ztratili část svého podnikání s on the web obchodními weby, jako je E * TRADE, a robo-poradci jako Betterment..Robinhood je bezplatná online zprostředkovatelská služba, která následně krade podíl na trhu tradičním on line zprostředkovatelům..Mnoho bank dává zákazníkům možnost ukládat šeky prostřednictvím mobilních aplikací nebo přímo v bankomatech, což snižuje potřebu bankovních pokladníků. Díky platebním systémům, jako jsou Apple Pay out a PayPal, je zbytečné dokonce i získávání fyzické hotovosti.
 • Náboráři byly přemístěny webovými stránkami jako LinkedIn, Opravdu a Netvor. Tištěné inzeráty byly také nahrazeny těmito weby, zatímco weby jako Craigslist nahradily jiné druhy inzerátů.
 • Uber, Lyft a další aplikace pro sdílení automobilů dávají tradiční taxi a leasingové společnosti běh o jejich peníze.
 • Airbnb a Vrbo dělají totéž professional hotelnictví a motelnictví.
 • Automobily bez řidiče, například ty, které byly vyvinuty společností Google (GOOG), může nahradit všechny druhy řidičské práce, včetně řidičů autobusů a nákladních vozidel, taxikářů a řidičů...
 • Technologie dronů může způsobit revoluci způsob, jakým jsou produkty dodáványa Amazon se to snaží uskutečnit..Drony mohou také nahradit piloty v řadě specializací, včetně pilotů ve filmech, odprašování plodin, monitorování provozu a vymáhání práva. Po mnoho enable byli stíhací piloti na mnoha vojenských misích nahrazováni drony.
 • 3D tisk rychle roste a technologie je stále lepší a rychlejší..Za několik let bude možné vyrobit širokou škálu zboží na vyžádání a doma. To naruší zpracovatelský průmysl a snížit význam logistiky a řízení akcie. Zboží již nebude nutné přepravovat do zámoří. Pracovníci montážní linky již byli průmyslovými roboty z velké části vysídleni...
 • Poštovní pracovníci poprvé viděl špatné zprávy s rozšířeným používáním e-mailů, které snižovalo objem každodenní pošty. Špičkové stroje na třídění pošty eliminují ještě více pracovních míst v poštovních službách...
 • Pracovníci rychlého občerstvení nadále protestovat za zvýšení minimální mzdy..Společnosti zabývající se rychlým občerstvením zareagovaly investováním do počítačových kiosků, které mohou přijímat objednávky bez potřeby lidí. Maloobchodní pokladníci byly také přemístěny do supermarketů a huge-boxů se samoobslužnými linkami. Účastníci mýtného byli nahrazeni systémy jako E-ZPass.
 • Komerční Rádio DJs jsou do značné míry minulostí. Computer software nyní vybírá většinu přehrávané hudby, vkládá reklamy a dokonce čte zprávy...
 • Vzdělávací weby, jako je Khan Academy a Udemy, stejně jako masivně otevřené on-line kurzy nabízené předními univerzitami zdarma, výrazně sníží potřebu učitelé a vysokoškolští profesoři přesčas..Je pravděpodobné, že dnešní děti získají vysokoškolské vzdělání převážně on the web a za velmi nízké náklady.
 • Tradiční televizní distribuce je rozšiřován o digitální distribuční zásuvky, jako je NetFlix (NFLX) a Hulu. Lidé upouštějí od služeb kabelové nebo satelitní televize a místo toho se rozhodli streamovat on-line. Spotify a iTunes udělaly totéž professional nahrávací průmysl: lidé se nyní rozhodují stahovat nebo streamovat na vyžádání, nikoli kupovat záznamy.
 • Knihovny a knihovníci se pohybují on-line. Vícehlasovou encyklopedii nahradily odkazy jako Wikipedia. Knihovníci dříve pomáhali lidem najít informace a provádět výzkum, ale hodně z toho lze dnes udělat individuálně přes world wide web.
 • Zemědělci a farmáři tvořily více než 50% pracovní síly v United states of america. Dnes jsou v tomto odvětví zaměstnána méně než 2%. Přesto se v Americe vyrábí více potravin než kdykoli dříve díky automatizaci v zemědělství a výrobě potravin...

Závěr

I když mnoho průmyslových odvětví a pracovních míst bude ztraceno díky technologickému pokroku, zbývá zjistit, zda budou vytvořena nová pracovní místa, která mohou být obsazena těmi, kteří přijdou o zaměstnání. Hystereze není běžným výsledkem nové technologie, to je jisté. Dnešním problémem je, že mnoho pracovních míst nahrazovaných technologií není ze své podstaty technologických – a proto tito pracovníci nemusí mít potřebné technické dovednosti. Pravděpodobně uspějí ti jedinci, kteří mohou komunikovat s technologiemi – ti, kteří mají znalosti programování v počítači, budou bohatěji odměněni než ti, kteří mohou vykonávat fyzickou práci. Tato další vlna tvůrčí destrukce může ve skutečnosti přinést více destrukce než stvoření.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: